تبلیغات
. - مانوئل نویر سدی از جنس نفرت و عشق
درباره وبلاگ

پیوندهای روزانه

صفحات جانبی

نویسندگان

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

مانوئل نویر دیواری از جنس نفرت و عشق


مانوئل نویر

مانوئل نویر

27 مارچ سال 1986، شمال رود راین در منطقه روهر در شهر گلزن کرشن، کودکی چشم به جهان گشود که سال ها بعد نفرت عشق را به جهانیان نشان داد. نفرت به خاطر جدایی از تیم کودکی اش و عشق به خاطر فوق واکنش های زیبایش.

نویسنده: روزبه جاریانی


پیتر مانوئل نویر، دروازبان تیم بایرن مونیخ آلمان است. پدرش متولد ورتمبورگ است به گلزن کلشن آمد تا در نیرو پلیس فعالیت کند. نویر یک برادر بزرگتر دارد که در لیگ محلی وستفالن به داوری مشغول است. مانوئل از کاتولیک های با اعتقاد است. او خیریه ای به نام خیریه کودکان مانوئل نویر را تاسیس کرده است. این خیریه در سال 2011 افتتاح شد. در زمینه تحصیلات نویر از کالج فنی فارق تحصیل شده است. نویر کنار ورزش فوتبال، برای سرگرمی تنیس بازی می کند و هم اکنون در باشگاه تنیس تی گلد وایت گلزن کرشن عضو است.

او به تیم های پایه شالکه رفت و تا سال 2005 منتظر ماند تا بلاخره قرارداد حرفه اش را با تیم اصلی باشگاه امضا کرد. در اولین بازی اش در بوندسلیگا جای فرانک روست مصدوم را درون دروازه گرفت. در همان فصل در بازی مقابل بایرن به میدان رفت و نقش زیادی در تساوی دو بر دو مقابل آنها داشت. بعد از این درخشش ها ینس لمن او را آینده فوتبال آلمان خواند.

مانوئل نویر

در 5 مارچ 2008 اولین بازی اش در لیگ قهرمانان را در مرحله پلی آف مقابل پورتو انجام داد. چند سوپر سیو داشت و در ضربات پنالتی دو پنالتی را مهار کرد. در آخر فصل نامش در میان کاندید های بهترین دروازبان قرار گرفت. در فصل 09-2008 به مسابقات یورو زیر 19 سال رفت و درخشش خیره کننده ای داشت. مثل همیشه بایرنی ها دنبال نخبه ها هستند. رومنیگه گفت می خواهد این بازیکن را به خدمت بگیرد اما ماگات سرمربی وقت شالکه می خواست نویر در تیمش بماند.
دو فصل گذشت و همه نویر را بیشتر می شناختند. غول های فوتبال اروپا برایش دندان تیز کرده بودند. در فصل 2010 نویر کاپیتان تیم شد و تیم را به مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان رساند و جام حذفی را برد. در آپریل 2011 خبر رسید او قراردادش را تمدید نمی کند. نفرت هواداران شروع شد،  نفرتی که نمی شد نفرت باقی بماند. این نفرت زمانی به اوج رسید که دیوار مانول نویر به دروازه رقیل اصلی بایرن منتقل شد. او 203 بازی برای آبی پوشان منطقه روهر انجام داد.

مانوئل نویر

او پشت سر بوفون گران ترین دروازبان تاریخ شد. نویر با مبلغ 22 میلیون یورو به بایرن رفت. اما قرار نبود نفرت ها تمام شود. حال نوبت بایرنی ها بود. هواداران بایرن از خرید یک شالکه ای ناراحت بودند و در اوایل کار نویر در بایرن او را مسخره می کردند. اما نویر با این حرف ها اعتنایی نمی کرد، دیوار خودش را درون دروازه برپا کرد.  در فصل 2012 در نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا، پنالتی مریس رونالدو را مهار کرد و بعد از آن عنوان کرد که روی پنالتی رونالدو تحقیق کرده است. در مرحله بعد ، در فینال به چلسی برخورد کردند و مانوئل نویر در کاری غیر متعارف ضربه پنالتی سوم تیمش را زد.

نویر هر روز پیشرفت می کرد در فصل 15-2014 بهترین بازیکن آلمان شد. نویر در حال حاضر بهترین دروازه بان جهان است. این فوق ستاره در سال 2014 جزء 3 نامزد نهایی دریافت جایزه توپ طلا بود که در نهایت کریستیانو رونالدو این عنوان را کسب کرد. این برای اولین باری بود که یک دروازه بان نامزد دریافت توپ طلا بوده است.

مانوئل نویر

 

رده ملی

مانوئل نویر در 15 آگوست 2006 اولین بازی اش را برای تیم ملی زیر 21 سال انجام داد و با این تیم قهرمان یورو آن رده سنی شد. در 19 می 2009 به تیم ملی آلمان دعوت شد تا تور آسیا آلمان باشد و اولین بازی اش را در مقابل امارات انجام داد. بعد از مرگ رابرت انکه فقید و بعد از آدلر گزینه دوم ژرمن ها شد اما آدلر از ناحیه دنده مصدوم شد و نتوانست خود را به جام جهانی برساند. نویر گزینه اول برای آفریقا جنوبی شد. نویر به خاطر دو صحنه در جام جهانی 2010 در یاد ها می ماند. یکی گل فرانک لمپارد که توپ از خط رد شد ولی داور ندید و دیگری گل سه ضربه ای و پاس گلش به میرو کلوزه در همان بازی. او در جام جهانی 2014 به خاطر اینکه پشت دفاعش را پوشش می داد بسیار تشویق شد و اصطلاح سوپیر گل کیپر را به او نسبت دادند. تیم ملی آلمان در جام جهانی 2014 برزیل قهرمان با اقتدار قهرمان شد و این قهرمانی تا حد بسیار زیادی مدیون عملکرد بسیار عالی مانوئل نویر بود. نویر در بسیاری از دیدار های آلمان ناجی دروازه بود و اجازه نداد که آلمان به آنچه مستحقش بودند نرسند. نویر در این جام به عنوان بهترین دروازه بان جام جهانی شناخته شد. پس از این عملکرد خیره کننده وی جزء 3 نامزد نهایی دریافت جایزه بهترین بازیکن سال شد.

مانوئل نویر


نفرت عشق کلمه ای غامض است ولی این پیچیدگی به نوعی در مانوئل وجود دارد. کسی که عشق را با نفرت در آمیخت و از آن دیواری ساخت به بزرگی دیوار چین و قطوری دیوار برلین.

 

زندگی شخصی

نویر در سال 2008 با کاترین گیلچ ازدواج کرده است. برادر مانوئل داور حال حاضر بوندسلیگا است. او اولین بار وقتی دو ساله بود اولین فوتبال عمرش را بازی کرد. اولین مسابقه اش را در 3 مارس 1991، 24 روز قبل از تولد 5 سالگیش انجام داد. اسطوره و الگوی کودکی نویر، دروازه بان آلمانی ینس لمان بود. نویر یک موسسه خیریه برای کودکان بنام "موسسه کودکان مانوئل نویر" تاسیس کرد. در نوامبر 2011 در مسابقه "Wer wird Millionär?" (نسخه آلمانی "چه کسی می خواهد میلیونر شود؟" توانست 500 هزار یورو برای موسسه اش برنده شود. نویر در دوبله آلمانی انیمیشن "دانشگاه هیولاها"، صداپیشگی "فرانک مک کی" را به عهده داشت.

 

افتخارات

فردی

بهترین دروازه بان جهان: 2013، 2014

بهترین فوتبالیست آلمان: 2011، 2014

بهترین دروازه بان جام جهانی: 2014

بهترین بازیکن سال از نگاه مجله اکیپ: 2014

نفر سوم در مراسم توپ طلا سال 2014

بهترین دروازه بان بوندس لیگا: ۲۰۰۷

بهترین دروازه بان لیگ قهرمانان اروپا: ۲۰۰۸

بهترین دروازه بان رقابتهای قهرمانی زیر ۲۱ سال اروپا: ۲۰۰۹

بهترین بازیکن بوندس‌لیگا در فصل ۱۱-۲۰۱۰

- باشگاهی
شالکه

جام اتحادیه آلمان: قهرمان ۲۰۰۵

لیگ قهرمانان اروپا:نیمه نهایی ۲۰۱۱

جام حذفی آلمان:قهرمان ۲۰۱۱

بایرن مونیخ

قهرمان بوندسلیگا: 2012/13، 2013/14، 2014/15

قهرمان جام حذفی آلمان: 2012/13، 2013/14

قهرمان سوپر جام آلمان: 2012

قهرمان لیگ قهرمانان اروپا: 2012/13

قهرمان سوپر جام اروپا: 2013

قهرمان جام باشگاه های جهان: 2013

- ملی

قهرمان جام جهانی: 2014 برزیل

رقابتهای قهرمانی زیر ۲۱ سال اروپا ۲۰۰۹: قهرمان

مقام سومی جام جهانی : 2010 آفریقای جنوبی

جام ملت‌های اروپا ۲۰۱۲: نیمه نهایی